Serum z silikonami (i nie tylko) do włosów [Q&A]

Serum uznaje się za najbardziej skoncentrowaną formę kosmetyku do pielęgnacji, który przeznaczony jest do intensywnej regeneracji. Co ciekawe, nie istnieje żadna ściśle określona definicja tego preparatu. Od innych kosmetyków serum odróżnia przede wszystkim stężenie substancji aktywnych i odżywczych. Jak stosować? Jakie wybrać? Kiedy kupić?

Rozwiewamy wszystkie wątpliwości dotyczące serum do włosów.

Po co stosuje się serum?

Sztandarowym zadaniem serum jest natychmiastowa regeneracja w krótkim czasie. Problem mocno zniszczonych zabiegami fryzjerskimi włosów, szczególnie łamliwych i przesuszonych pasm albo mocno rozdwojonych końcówek wymaga intensywnego i szybkiego działania, a takie właśnie jest przeznaczenie każdego serum do włosów.

Jak często aplikować serum na włosy?

Częstotliwość stosowania serum do włosów jest kwestią indywidualną, która zależy od wielu czynników – rodzaju problemu, typu włosów, formy serum i naszych preferencji. Najkorzystniejsze jest aplikowanie serum na włosy raz dziennie (rano lub wieczorem), ale można tę częstotliwość zmniejszyć (nakładać co kilka dni) lub zwiększyć (niewielkie ilości serum wcierać we włosy także w ciągu dnia).

Jak dużo serum nakładać?

W tym przypadku również nie ma konkretnej odpowiedzi, bo serum do włosów nie ma na etykiecie określonego maksymalnej albo minimalnej dozy. Włosy wysokoporowate lub bardzo długie potrzebują zdecydowanie więcej serum niż krótkie, rzadkie i cienkie. Dla tych drugich wystarczająca będzie niekiedy jedna kropelka. To oczywiście zależy także od gęstości serum.

Wybierać serum z silikonami czy bez?

Mawia się o szkodliwości silikonów na włosy, ale prawda jest inna. Z każdym produktem można przesadzić, a odpowiednie stosowanie silikonów nie szkodzi włosom, a jest dla nich korzystne. Silikony dobrze zabezpieczają włosy przed uszkodzeniami i utratą wody, a także mają możliwość odbudowy uszkodzonej struktury włosa. Warto zatem postawić na serum do włosów z silikonami, choć jeśli ma się wyjątkowo wrażliwe lub nietolerujące silikonu włosy, równie dobrze sprawdza się serum z wolnym od silikonów składem.

Nakładać na mokre czy suche włosy?

Najlepiej i tak, i tak. Mawia się, że najefektywniejsze jest nakładanie niewielkiej ilości serum zarówno przed i po myciu włosów. Wszystko zależy od preferencji. Serum do włosów nałożone na wilgotne pasma będzie działało odżywczo i regenerująco, natomiast na suchych głównie spełni funkcję zabezpieczającą.